VETERINÁRNA POHOTOVOSŤ 0908 422 002
...všetko pre vášho domáceho miláčika

Blchy a kliešte

Čo môžu spôsobiť blchy a kliešte

Okrem vnútorných parazitov, ktoré parazitujú vo vnútri organizmu, najčastejšie v čreve, ohrozujú Vášho domáceho miláčika aj vonkajšie parazity, odborne tiež nazývané ektoparazity. Myslia sa tým najmä dobre známe blchy a kliešte, ale aj svrab, demodex, vši, švoly alebo komáre. V článku sa budeme venovať prvým dvom.

Blchy sa živia krvou napadnutého zvieraťa. Ide o dospelé blchy, ktoré sú viditeľné voľným okom. Sú hnedočierne, asi 2 – 3 mm veľké, rýchlo sa pohybujú v srsti psa alebo mačky, najčastejšie v oblasti krížov, koreňa chvosta alebo šije. Kladú vajíčka. Tie však neostávajú na zvierati ako napríklad vajíčka vší, ale padajú do prostredia. Takto sa veľmi jednoducho dostanú do pelechu Vášho miláčika. Z nich sa vyvinú larvy a neskôr dospelé blchy, ktoré už nemajú ďaleko do kožucha svojho hostiteľa. Aby blcha získala svoju potravu, teda krv, musí sa zahryznúť do kože, kde sa nachádzajú drobné krvné cievy. Do postihnutého miesta vypúšťa sliny, ktoré pôsobia dráždivo a vyvolávajú svrbenie. V individuálnych, nie však zriedkavých prípadoch, sa správajú ako alergén a vyvolávajú v organizme alergickú reakciu, známu ako alergia na blšie uhryznutie. Tá sa prejavuje sčervenaním kože hlavne na trupe, slabinách, krku a jej úporným svrbením. Postihnuté zviera si tieto miesta neustále škrabe, čím druhotne narúša kožu. Objavujú sa krvácaniny a chrasty, ktoré sú živnou pôdou pre baktérie alebo kvasinky. Vážnou komplikáciou je nezriedka až hnisavý zápal rozškrabanej kože (pyoderma). Ten ak nie je adekvátne liečený, môže prerásť do celkovej sepsy, teda preniknutia baktérií z povrchu tela do krvného obehu. Tento proces je potrebné prerušiť, najlepšie hneď na začiatku prevenciou proti napadnutiu blchami. Okrem toho môžu blchy prenášať psiu pásomnicu, ktorej sú medzihostiteľom.

Zatiaľ čo prítomnosť bĺch si u Vášho miláčika pomerne rýchlo všimnete, pretože sa bude intenzívne škrabať, kliešte útočia potichu. Žijú na zemi v tráve a na koncoch stebiel čakajú na hostiteľa, ktorý pôjde okolo. Nájdu si na jeho tele vhodné miesto a zahryznú sa. Sajú krv niekoľko hodín až dní a potom odpadnú často celý čas bez povšimnutia. Toto zahryznutie by samo o sebe nebolo nebezpečné, ale kliešte sú prenášačmi nebezpečných ochorení. Z nich najčastejšie sú babezióza a lymská borelióza. V prvom prípade ide o jednobunkového parazita, ktorý sa z tela kliešťa dostane do krvi zvieraťa a napáda červené krvinky, v ktorých rastie a rozmnožuje sa. Krvinky potom odumierajú. Prvými klinickými príznakmi sú apatia (neochota, ospalosť), zvýšená teplota, zvracanie, môže byť hnačka. Varovným príznakom je dočervena až dohneda sfarbený moč, čo súvisí s prítomnosťou červeného krvného farbiva hemoglobínu pochádzajúceho z odumretých červených krviniek. Vtedy už môže byť neskoro, preto treba na babeziózu myslieť vždy, ak mal Váš pes kliešťa zhruba pred dvoma týždňami od objavenia sa spomínaných prvotných príznakov. Choroba je veľmi nebezpečná, ak sa včas nelieči. V pokročilých štádiách totiž zlyhávajú životne dôležité orgány, najskôr obličky.

Borelióza je možno v laickej verejnosti známejšia, pretože je tiež chorobou ľudí. U domácich miláčikov však nie je až taká častá. Pôvodcom je baktéria Borrelia burgdorferi. Choroba sa prejavuje spočiatku apatiou, potom bolestivosťou kĺbov a svalov, čo vyúsťuje do krívania. Zriedka sa môžu vyskytnúť kŕče alebo zmeny správania. Horúčka zväčša nebýva. Borelióza sa stáva smrteľne nebezpečnou, keď baktérie preniknú do obličiek, mozgu alebo srdca.

V súčasnej dobe sú už na trhu vysoko účinné prípravky na prevenciu napadnutia blchami a kliešťami. Sú vo forme obojkov, spot-on (malá tuba s tekutinou, ktorú sa vytlačí na šiju) a sprejov. S výberom najvhodnejšieho prípravku pre Vášho spoločníka Vám radi pomôžeme.

Copyright © 2010 Veterinárna ambulancia ZVOLEN. Created by Bzučko.