VETERINÁRNA POHOTOVOSŤ 0908 422 002
...všetko pre vášho domáceho miláčika

Odčervenie

parazit

Existuje množstvo parazitických červov, ktoré môžu parazitovať v tráviacom trakte Vášho psa alebo mačky. Môžu spôsobovať hnačky, nechutenstvo alebo naopak pažravosť, niekedy zvracanie, bolesti brucha, slabosť, skleslosť, kožné problémy, vo vážnejších prípadoch môžu postihnúť aj iné vnútorné orgány, nervovú sústavu a oko. Existuje aj parazit obličiek a močového mechúra a tiež parazit srdca, o ktorom píšeme aj v článku o vonkajších parazitoch. Spomínané príznaky sa môžu objaviť v rôznej intenzite, poradí a kombinácii alebo sa objaviť vôbec nemusia aj napriek tomu, že parazit je v tele zvieraťa prítomný. Všetko závisí na druhu parazita, jeho množstve a celkovom zdravotnom stave hostiteľa, teda Vášho psa alebo mačky.

Ako môže Váš miláčik dostať takého parazita? Každý z týchto červov má svoj životný (vývojový) cyklus. Dospelý jedinec produkuje v tele hostiteľa vajíčka, ktoré sa trusom dostávajú do prostredia. Ak príde Váš miláčik do kontaktu s takýmto trusom, ľahko sa nakazí. V jeho tele sa z vajíčok vyliahnu larvy, ktoré rastú, až dosiahnu dospelosť. U niektorých druhov parazitov sa larvy liahnu už vo vonkajšom prostredí a práve oni aktívne hľadajú hostiteľa. V niektorých prípadoch sa dokážu prevŕtať aj cez kožu. Tiež je možný aj prenos cez materské mlieko z matky na mláďatá alebo už v maternici z matky na plody.

Mnohé z týchto parazitov sú schopné nakaziť aj človeka. Cesty nákazy sú podobné ako u zvierat a najrizikovejšou skupinou, vzhľadom na svoju zvedavosť a obmedzené hygienické návyky, sú deti. Najmä preto je na mieste aktívne sa zaujímať o prevenciu efektívne ju vykonávať. Je vcelku jednoduchá. V praxi ide o pravidelné podávanie účinnej antiparazitárnej látky psom a mačkám (odčervenie) spojené s dodržiavaním hygieny. Najčastejšou formou je tabletka alebo pasta. Na trhu sú aj preparáty vo forme spot-on. Iba pravidelne a správne odčervované zviera je zárukou čistoty prostredia od vajíčok a lariev parazitov.

Iba pravidelne a správne odčervované zviera je zárukou čistoty prostredia od vajíčok a lariev parazitov.

Kedy je vhodná doba na odčervenie? Pomôckou by mohla byť takáto odčervovacia schéma:

ŠTEŇATÁ DO TROCH MESIACOV VEKU Prvýkrát v druhom týždni veku a potom každý druhý týždeň.
ŠTEŇATÁ OD TROCH MESIACOV DO ŠIESTICH MESIACOV Každý mesiac
PSY STARŠIE AKO POL ROKA Každé 3 – 4 mesiace
Copyright © 2010 Veterinárna ambulancia ZVOLEN. Created by Bzučko.